PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=32574}

Ziemia niczyja

No Man's Land
7,7 20 085
ocen
7,7 10 1 20085
7,3 6
ocen krytyków
Ziemia niczyja
powrót do forum filmu Ziemia niczyja

Wybitne dzieło sztuki filmowej ze znakomitym scenariuszem i akcentami komediowymi. W wyjątkowo celny sposób pokazuje prawdę o bezsensie wojny nie opowiadając się po żadnej stronie.

ocenił(a) film na 8
marrekf

Podpisuję się pod tym komentarzem. Dokładnie tak samo postrzegam ten film. Wojna bez złudzeń, politycznych dysput, uzasadnień. Pełna ludzkiego cierpienia, bezsensowności i nienawiści. Sama w sobie będąca celem i narzędziem. Wojna, w której szaleństwo przerasta ludzki umysł, której groteska (podkreślana m.in. licznymi żartobliwymi elementami) dostrzegalna jest jedynie zewnętrznym (oby nie neutralnym) obserwatorom. Skłania do refleksji...Dobre kino, choć nie powiedziałbym, że do cna wojenne...

ocenił(a) film na 9
bYbel

To racja,że nie do cna wojenne.Do cna jest antywojenne.Obraz antywojenny nie musi być realistyczny i może być "przerysowany",bo ma pokazywać absurdalność działań wojennych.W tym przypadku jest to rewelacyjne kino antywojenne pokazujące bezsensowność wojny w całej okazałości.Widziałeś Full Metal Jacket?To też jest kino antywojenne podkreślone wieloma "żartobliwymi elementami" przez co zyskuje zdecydowanie,a nie traci.

ocenił(a) film na 8
flaga87

Dodam tylko, że konwencja filmu powoduje, że jest on bardziej przyswajalny, a przez to i jego antywojenny przekaz dociera do większego grona oglądających i bardzo dobrze. Full Metal Jacket jeszcze przede mną. Dzięki za polecenie mi tego tytułu.

ocenił(a) film na 9
bYbel

Proszę bardzo.Mam nadzieję,że uda nam się jeszcze "powymieniać" kilkoma dobrymi tytułami;)

ocenił(a) film na 7
marrekf

film jest dobry ale malo realistyczny.10/10 to troche przesada.

ocenił(a) film na 8
Flav

Zgadzam się z przedmówcą , że jest to mimo wszystko przerysowany obraz . Dlatego "tylko" 8 :)

ocenił(a) film na 10
marrekf

Jestem świeżo po obejrzeniu filmu i bardzo mi się podobał. Potrafi wywołać najróżniejsze emocje, od uśmiechu, po współczucie. Kto nie miał okazji jeszcze go zobaczyć - bardzo polecam.

ocenił(a) film na 6
marrekf

No cóż z tym dziełem sztuki to bym popolemizował, ale jak wszyscy wiedzą opinia jak dupa, ... każdy ma swoją ;]. Co do "przerysowania", o którym piszą tu niektórzy z filmweb'owiczów, to nie jest tak o końca. To co nam (Polak, w ogóle osoba nie znająca dobrze realiów i historii konfliktu Bośniaków z Serbami) wydaje się przerysowaniem jest rzeczywistością rejonu bałkanów. Ludzie mieszkający tam to mieszanki "wielu" nacji i narodowości skupionych na niedużym terenie. Żyją tam od wieków, próbując jakoś koegzystować. I niby te wieki powinny ich nauczyć jak razem, bezkonfliktowo, tak po prostu po ludzku mieszkać obok siebie, ale ... No właśnie "ale" - bałkańskie "geny" dają znać o sobie. Można żyć obok siebie w zgodzie przez wiele lat, ale to wcale nie przeszkadza zabić sąsiada tylko dlatego, że jest Serbem albo Bośniakiem. Dlatego, to co widzimy w filmie, to wcale nie zabieg reżysera zwany przez niektórych "przerysowanie", to groteska konfliktu Bośniacko-Serbskiego i bałkanów w ogóle.

ocenił(a) film na 10
pxe

Wybitnym dziełem sztuki filmowej jest ten film między innymi z tego powodu, że nikt dotychczas w taki sposób nie przedstawił wojny.
Jest wielką sztuką ukazać obecnie coś w nowy sposób, kiedy wydaje się, że już wszystko było. Z tego powodu dzieła różnych sztuk uważa się często przez znawców, po latach za arcydzieła.
Film jest oryginalny, o dużej sile wyrazu, z wyjątkowymi scenami, bogaty pod względem poznawczym, o uniwersalnej wymowie z doskonałym scenariuszem i to wystarcza aby uznać za wybitne dzieło sztuki filmowej.
Reżyser przy małych środkach finansowych wyraża gorzką prawdę o wojnie, kiedy innym reżyserom przy dużych nakładach nie udaje się to osiągnąć.
W tym filmie nie opowiadamy się po żadnej stronie, widzimy przede wszystkim bezsens wojny, co też jest wyjątkowym osiągnięciem jak na kino wojenne.

ocenił(a) film na 6
marrekf

Polemizował bym ze stwierdzeniem, że coś arcydziełem jest z powodu tego, że dotychczas nikt wcześniej nie przedstawił tego a tego w taki a taki sposób. Gruuuuube nadużycie!

ocenił(a) film na 10
pxe

Napisałem, że między innymi z tego powodu, ale oczywiście musi też spełniać pewne wymogi formalne.
I nie ma co tu polemizować, bo tak jest, są takie przykłady w malarstwie , sztuce, również filmowej - ale trzeba trochę nabyć odpowiedniej wiedzy. Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 6
marrekf

Miło mi, że zakładasz mój "brak wiedzy" ... Tym milej mi jest, gdyż przy okazji też stwierdzasz fakt, iż polemizować z Twoją opinią nie można ... "bo tak jest" :) ... "Nas nie przekonają, że białe jest białe, a czarne jest czarne"

marrekf

Dobrze napisałeś, dobry film

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones